Zasady które pomagają zrozumieć świat

Dzieci potrzebują jasnych i przejrzystych zasad by, dzięki nim, móc bezpiecznie poruszać się w otaczającym świecie.

www.flickr.com

Zdarza się, że rodzice nie wprowadzają zasad lub nie są konsekwentni w ich przestrzeganiu. Wtedy często pojawiają się tzw. problemy wychowawcze. Dziecko nie wykonuje poleceń dorosłych, lekceważy powierzone mu obowiązki, wchodzi w konflikty z rodzicami i innymi dorosłymi. W takiej sytuacji, pomocnym narzędziem może być kontrakt zawarty między dorosłym (rodzicem, nauczycielem) a dzieckiem. Spisane i poświadczone podpisami zasady, mogą mieć większą moc sprawczą niż przekaz werbalny, na który dziecko już od dawna nie reaguje.zasady

Niestety nie ma gwarancji, że nawet najlepszy kontrakt od razu zadziała. Na wszystko potrzeba czasu, a skuteczność tego sposoby zależy przede wszystkim od zaangażowania stron, ich motywacji i przede wszystkim konsekwencji. Kontrakt zanim zostanie spisany musi być dobrze przemyślany, żeby nie musiał być zmieniamy po podpisaniu, i żeby nie było możliwości dalszego naginania zasad przez dziecko.

Podstawowe zasady tworzenia kontraktu:

1. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie i omówienie z dzieckiem nagród za wypełnianie obowiązków zawartych w kontrakcie oraz konsekwencji ich nieprzestrzegania.

2. Zasady muszą być jasne i krótkie np. „Po skończonej zabawie sprzątamy zabawki.”

3. Zasady powinny mieć pozytywny charakter np. zamiast „Nie krzyczymy” zasada brzmi „Mówimy cicho i spokojnie”

4. Kontrakt może zawierać maksymalnie 10 zasad. Więcej nikt nie zapamięta.

5. Zanim podpiszemy kontrakt należy upewnić się, że dziecko rozumie wszystkie zasady i zgada się by je stosować, w przeciwnym razie napracujemy się na darmo.

Nie można zapominać, że kontrakt nie dotyczy samego dziecka, ale całej rodziny. Jeżeli rodzice ustalą w kontrakcie zasadę „Mówimy cicho i spokojnie”, a nieustannie będą na siebie krzyczeć w obecności dziecka, zasada nigdy nie będzie naprawdę stosowana. To przede wszystkim my dorośli jesteśmy wzorem dla dzieci, i to nasze zachowanie najczęściej odzwierciedlają nasze dzieci.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Zielony groszek w diecie dziecka Bo z buntem mi do twarzy Stwórz pokój dla dziecka idealny do nauki! 7 pozornie zdrowych pokarmów, które szkodzą dziecku Konkurs "Korzyści z karmienia piersią" Kłopoty związane z laktacją? Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole? Urządź pokój małego pirata! Czy ubieranie się może być zabawą? Oczywiście, że tak! Trudne tematy na które nie jest za wcześnie! Naucz dziecko dzielić się z innymi! 4 najczęstsze problemy ze skórą po ciąży Sprawdź, co zrobić, aby szybko zajść w ciążę Więcej magnezu dla Twojego dziecka Propozycja na lato od Fisher-Price Uzupełnij dietę chorego dziecka Alergia u maluszka Wakacyjne zabawy z LEGO® DUPLO® Podsumowanie akcji "Testujemy przytulanki Fisher-Price"